Moduły

18-19 listopada 2023 (online)
1. MODUŁ:
Wprowadzenie do Ekoterapii

Prowadzenie: Matthew Henson (Irlandia)

Wprowadzenie do całego Szkolenia i jego programu. Podstawy ekopsychologii i ekoterapii. Historia ekopsychologii / ekoterapii i różnica między ekoterapią, a terapią przyrodniczą (ang. nature-based therapy).
18-19 listopada 2023 (online)
9-10 grudnia 2023 (online)
2. MODUŁ:
Wprowadzenie do teorii ekopsychologii i psychologii zrównoważonego rozwoju.
Połącznie z naturą (ang. nature connectedness) i biofilia (umiłowanie natury)
Ekopsychologia z perspektywy biologii

Prowadzenie: prof. David Sheffield (University of Derby, Wlk. Brytania), prof. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Julia E. Wahl (ONLINE)

Więź (połączenie) z naturą odnosi się do subiektywnego poczucia indywidualnego związku ze światem przyrody. Metaanalizy wykazują m.in., że ludzie, którzy są bardziej związani z naturą, mają również wyższy poziom samopoczucia deklarowanego przez samych siebie. Podczas tego modułu dowiemy się m.in. o badaniach dotyczących połączenia z naturą (jak przekłada się na nasze psychofizyczne zdrowie) oraz w jaki sposób możemy to połączenie w sposób świadomy wzmacniać. Odniesiemy się też do tego, jak w przestrzeniach miejskich, w pomieszczeniach możemy odnosić się do przyrody, jak projektować odpowiednią przestrzeń, która wpływa na naszą fizjologią.

Dodatkowo pogłębimy teorię związaną z ekopsychologią, przede wszystkim z perspektywy ekoterapii, a także zapoznamy się ekopsychologią z perspektywy biologii i ekologii.
9-10 grudnia 2023 (online)
17-18 lutego 2024 (stacjonarnie - Warszawa)
3. MODUŁ:
Eko-niepokój, eko-żałoba: bycie z tym, co jest.

Prowadzenie: Matthew Henson (Irlandia)

Większość wczesnych ekopsychologów zgadza się, że praktyka fenomenologii ma zasadnicze znaczenie dla każdego przedsięwzięcia ekoterapeutycznego. Warsztaty będą miały charakter wysoce doświadczalny i „oparty na umiejętnościach” (ang. skill-based). Będziemy ćwiczyć sztukę fenomenologii; bycie ze sobą, sobą nawzajem i kimś innym aniżeli z człowiekiem, będziemy badać nasz własny związek z globalnym kryzysem i rozważać, co to znaczy być terapeutą w tych trudnych czasach.
17-18 lutego 2024 (stacjonarnie - Warszawa)
13-14 kwietnia 2024 (online)
4. MODUŁ:
Myślenie systemowe i wyobraźnia w kontekście ekopsychologii i zdrowia psychicznego

Prowadzenie: Roger Duncan (Wlk. Brytania) (ONLINE)

Podczas tego modułu będziemy badać pewien rodzaj szaleństwa rozwiniętego świata, który oddzielił rozwój ludzkich systemów kulturowych od zniszczenia środowiska, od którego zależą te systemy. Obecnie staje się coraz bardziej jasne, że współczesny zachodni styl życia ma nie tylko negatywny wpływ na ekosystemy Ziemi, ale także ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i samopoczucie psychiczne. Odniesiemy się do prac Gregory'ego Batesona i Henry'ego Corbina i pokazuje, jak zrozumienie „świata wyobraźni” w ramach praktyki psychoterapii systemowej i ekopsychologii może zapewnić język wspólny dla natury i umysłu. Przedstawimy argumenty przemawiające za wprowadzeniem pracy opartej na naturze do głównego nurtu praktyki edukacyjnej i terapeutycznej. Spotkanie to będzie zaproszeniem do radykalnego i ponownego wyobrażenia sobie relacji między człowiekiem, a przyrodą i stanowi praktyczny i epistemologiczny przewodnik po ponownym połączeniu ludzkiego myślenia z ekosystemami ziemi.
13-14 kwietnia 2024 (online)
11-12 maja 2024 (online)
5. MODUŁ:
Ucieleśniona ekoterapia: etyczne spotkania terapeutyczne – biorąc pod uwagę ziemię.

Prowadzenie: dr Caroline Frizell (Goldsmiths University, Wlk. Brytania) (ONLINE)

W tym weekendowym programie m.in. odniesiemy się do: świadomości kinestetycznego doświadczenia ruchu ciała, odkrywania intra-subiektywności poprzez poruszające się ciało w stosunku do środowiska, etycznego rozwijania praktyki empatycznej, która na nowo łączy jednostki ze środowiskiem oraz do pracy z ucieleśnionym podejściem do ekopsychoterapii w praktyce.

Dowiemy się tym samym o: praktyce zachęcającej do świadomości ucieleśnionej w pracy z klientem, teoriach i praktykach intra-subiektywności, które wspierają ucieleśnioną obecność w środowisku, imperatywie etycznym ucieleśnionej świadomości ekologicznej w psychoterapii, przykładach ucieleśnionej ekopsychoterapii w praktyce
11-12 maja 2024 (online)
15-20 lipca 2024 (stacjonarnie)
6. MODUŁ:
ODOSOBNIENIE EKOTERAPEUTYCZNE

Prowadzenie: Dr Julia E. Wahl

Praktyczne spotkanie z ekoterapią: pogłębienie połączenia z naturą podczas wspólnego wyjazdu poprzez praktyki kontemplacyjne, rytuały związane z naturą.
15-20 lipca 2024 (stacjonarnie)
21-22 września 2024 (online)
7. MODUŁ:
Podejście uważności i współczucia w kontekście natury

Prowadzenie: dr Julia E. Wahl (Polska) i prof. Kirsten McEwan (University of Derby, Wlk. Brytania)

Podczas tego modułu odniesiemy się w sposób praktyczny do kontemplacyjnych podejść uważności i współczucia – do tego, jak można je praktykować poprzez kontakt z naturą, m.in. poprzez kąpiele leśne, które pozytywnie wpływają na zmienność rytmu serca i poprawę samopoczucia. Podobnie jak Trening Współczującego Umysłu (ang. Compassionate Mind Training), który opiera się na Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu (ang. Compassion-Focused Therapy) i którego założenia oraz ćwiczenia zostaną przećwiczone podczas tego zjazdu.
21-22 września 2024 (online)
16-17 listopada 2024 (stacjonarnie - Warszawa)
8. MODUŁ:
Superwizja i zamykanie
dr Julia E. Wahl (Polska) i Matthew Henson (Irlandia)

Domknięcie programu, superwizja. Ostatnie spotkanie jest okazją do podzielenia się doświadczeniami z przeprowadzonych do tej pory zajęć. Możemy wspólnie zastanowić się, jak wprowadzać narzędzia ekoterapii do pracy terapeutycznej/trenerskiej.
16-17 listopada 2024 (stacjonarnie - Warszawa)

Prowadzący zajęcia: Matthew Henson, Roger Duncan, dr Caroline Frizell, prof. Kirst McEwan, prof. David Sheffield, prof. Piotr Skubała, dr Julia E. Wahl

*istnieje możliwość zmiany wykładowców w przypadkach losowych

*wybrane zjazdy będą odbywać się online niezależnie od sytuacji pandemicznej

*w przypadku utrzymania się sytuacji pandemicznej – pozostałe moduły również odbędą się online (poza odosobnieniem, które w takim przypadku zostanie przeniesione na inny termin)

Wszystkie zjazdy prowadzone przez obcojęzycznych wykładowców będą tłumaczone na j. polski. W przypadku superwizji on-line będzie również zapewnione wsparcie językowe.

Przed każdym modułem uczestnicy otrzymają informacje dotyczące dokładnego miejsca odbywania się danego modułu. Miejsce spotkań (poza odosobnieniami): Warszawa.

Wszystkie moduły (oprócz modułu – odosobnienie) odbywają się w formie hybrydowej, czyli dla osób, które nie mogą dojechać jest możliwość uczestniczenia w zajęciach on-line (POZA MODUŁAMI, które z góry ustalone są jako moduły ONLINE – ZOOM).

Terminy superwizji zostaną ustalone po 1. Zjeździe.

Wszystkie materiały będą dostępne online (Dropbox lub/i Google Classroom, YouTube).

Warunki przyjęcia:

Program szkolenia Ekoterapii jest skierowany do zawodów pomocowych: psychoterapeutów, psychologów klinicznych, trenerów, coachów.